Alton Towers
| Current wait time | Closed |
| Opened | 2013-05-31 |
| Duration | 2 minutes, 45 seconds |
| Maximum height | 30m |
| Maximum speed | 85km/h |
| Maximum G-force | 4.5G |
| Number of inversions | 14 |
| Number of vehicles | 4 |
| Riders per vehicle | 16 |
| Ride cost | £18,000,000 |
| Ride type | Infinity Coaster |
| Ride manufacturer | Gerstlauer |
| Length | 1170m |
| Minimum rider height | 1.4m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 52.9873, -1.89544 |
| Month | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 67 | 97 |
| Day | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 62 | 105 |
| Fri | 55 | 80 |
| Sat | 78 | 103 |
| Day | Wait time, mins |
|---|---|
| March 22, 2026 | 150 |
| March 21, 2026 | 120 |
| March 27, 2026 | 100 |
| March 14, 2026 | 100 |
| March 28, 2026 | 90 |
| March 20, 2026 | 60 |
| March 15, 2026 | 60 |
| Hour | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 71 | 82 |
| 11 | 71 | 81 |
| 12 | 63 | 68 |
| 13 | 63 | 78 |
| 14 | 75 | 83 |
| 15 | 72 | 86 |
| 16 | 66 | 81 |
| 17 | 60 | 64 |
| 18 | 51 | 57 |
| 19 | 41 | 49 |