Alton Towers
| Current wait time | Closed |
| Opened | 1994-03-19 |
| Duration | 1 minutes, 20 seconds |
| Maximum height | 32m |
| Maximum speed | 81km/h |
| Maximum G-force | 4.0G |
| Number of inversions | 4 |
| Number of vehicles | 2 |
| Riders per vehicle | 32 |
| Average hourly throughput | 1400 |
| Ride cost | £10,000,000 |
| Ride type | Inverted Coaster |
| Ride manufacturer | Bolliger & Mabillard |
| Length | 716m |
| Minimum rider height | 1.4m |
| On ride photo available | No |
| Coordinates (OSM) | 52.987, -1.88284 |
| Month | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 28 | 58 |
| Apr | 24 | 44 |
| Day | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 22 | 44 |
| Mon | 16 | 47 |
| Tue | 24 | 38 |
| Wed | 24 | 47 |
| Thu | 22 | 44 |
| Fri | 24 | 47 |
| Sat | 42 | 74 |
| Day | Wait time, mins |
|---|---|
| April 08, 2026 | 130 |
| March 21, 2026 | 120 |
| March 28, 2026 | 95 |
| March 14, 2026 | 95 |
| April 07, 2026 | 90 |
| April 09, 2026 | 80 |
| March 27, 2026 | 80 |
| March 22, 2026 | 80 |
| April 11, 2026 | 70 |
| March 31, 2026 | 70 |
| Hour | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 21 | 33 |
| 11 | 34 | 43 |
| 12 | 34 | 40 |
| 13 | 29 | 34 |
| 14 | 28 | 34 |
| 15 | 23 | 28 |
| 16 | 26 | 32 |
| 17 | 24 | 31 |
| 18 | 27 | 36 |
| 19 | 25 | 29 |
| Event | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 🌃 Alton After Dark | 43 | 78 |
| 🎆 Fireworks | — | — |
| 🍺 Oktoberfest | — | — |
| 🎃 Scarefest | — | — |
| 🌻 Mardi Gras | — | — |
| ⭐ Celebrate 10 Years of the UK’s only CBeebies Land | — | — |
| 🌻 Feel Good Summer | — | — |
| 🌭 Greg the Sausage Roll Takeover! | — | — |