Alton Towers
| Current wait time | Closed |
| Opened | 2018-03-20 |
| Duration | 3 minutes, 30 seconds |
| Maximum height | 22m |
| Maximum speed | 71km/h |
| Riders per vehicle | 24 |
| Average hourly throughput | 952 |
| Ride cost | £16,000,000 |
| Ride type | Wooden Coaster |
| Ride manufacturer | Great Coasters International |
| Length | 618m |
| Minimum rider height | 1.2m |
| On ride photo available | No |
| Coordinates (OSM) | 52.9894, -1.88866 |
| Month | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Feb | 11 | 25 |
| Mar | 50 | 74 |
| Apr | 46 | 64 |
| Day | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 43 | 63 |
| Mon | 35 | 56 |
| Tue | 44 | 62 |
| Wed | 41 | 61 |
| Thu | 44 | 67 |
| Fri | 42 | 61 |
| Sat | 62 | 83 |
| Day | Wait time, mins |
|---|---|
| April 08, 2026 | 145 |
| April 07, 2026 | 130 |
| March 22, 2026 | 120 |
| March 21, 2026 | 120 |
| March 14, 2026 | 115 |
| April 10, 2026 | 100 |
| April 09, 2026 | 100 |
| March 28, 2026 | 100 |
| April 11, 2026 | 90 |
| April 06, 2026 | 85 |
| Hour | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 46 | 55 |
| 11 | 53 | 62 |
| 12 | 48 | 55 |
| 13 | 46 | 53 |
| 14 | 46 | 53 |
| 15 | 43 | 51 |
| 16 | 55 | 63 |
| 17 | 51 | 60 |
| 18 | 60 | 70 |
| 19 | 67 | 72 |
| Event | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 🌃 Alton After Dark | 68 | 94 |
| ☠️ Pirate Takeover | 11 | 25 |
| 🎆 Fireworks | — | — |
| 🍺 Oktoberfest | — | — |
| 🎃 Scarefest | — | — |
| 🌻 Mardi Gras | — | — |
| ⭐ Celebrate 10 Years of the UK’s only CBeebies Land | — | — |
| 🌻 Feel Good Summer | — | — |
| 🎢 Festival of Thrills | — | — |
| 🌭 Greg the Sausage Roll Takeover! | — | — |