Gardaland
| Current wait time | Closed |
| Opened | 2015-03-28 |
| Maximum height | 43m |
| Maximum speed | 100km/h |
| Number of inversions | 2 |
| Number of vehicles | 3 |
| Riders per vehicle | 18 |
| Ride type | Dive Coaster |
| Ride manufacturer | Bolliger & Mabillard |
| Length | 566m |
| Minimum rider height | 1.4m |
| On ride photo available | No |
| Coordinates (OSM) | 45.4583, 10.7112 |
| Month | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Jan | 13 | 23 |
| Mar | 9 | 16 |
| Apr | 12 | 23 |
| Day | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 12 | 24 |
| Mon | 9 | 15 |
| Tue | 8 | 11 |
| Wed | 7 | 15 |
| Thu | 13 | 28 |
| Fri | 11 | 18 |
| Sat | 19 | 36 |
| Day | Wait time, mins |
|---|---|
| April 18, 2026 | 60 |
| April 26, 2026 | 35 |
| April 25, 2026 | 35 |
| April 19, 2026 | 35 |
| March 28, 2026 | 35 |
| April 27, 2026 | 30 |
| April 23, 2026 | 30 |
| April 11, 2026 | 30 |
| April 05, 2026 | 30 |
| April 04, 2026 | 30 |
| Hour | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 9 | 13 |
| 11 | 17 | 21 |
| 12 | 15 | 19 |
| 13 | 13 | 16 |
| 14 | 10 | 11 |
| 15 | 12 | 14 |
| 16 | 11 | 13 |
| 17 | 11 | 14 |
| 18 | 9 | 11 |
| Event | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 🎄 Magic Winter | 13 | 23 |
| 🌻 GARDALAND SUMMER FESTIVAL | — | — |
| 🍺 Oktoberfest | — | — |
| 🌙 Night is Magic | — | — |
| 🎃 Magic Halloween | — | — |