Thorpe Park
| Current wait time | Closed |
| Opened | 2003-04-05 |
| Duration | 1 minutes, 43 seconds |
| Maximum height | 29m |
| Maximum speed | 80km/h |
| Maximum G-force | 4.5G |
| Number of inversions | 4 |
| Number of vehicles | 2 |
| Riders per vehicle | 28 |
| Average hourly throughput | 1000 |
| Ride cost | £10,000,000 |
| Ride type | Inverted Rollercoaster |
| Ride manufacturer | B&M |
| Length | 750m |
| Minimum rider height | 1.4m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 51.4035, -0.51652 |
| Month | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 42 | 69 |
| Apr | 39 | 65 |
| Day | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 32 | 58 |
| Mon | 37 | 61 |
| Tue | 45 | 69 |
| Wed | 47 | 67 |
| Thu | 40 | 66 |
| Fri | 34 | 66 |
| Sat | 46 | 72 |
| Day | Wait time, mins |
|---|---|
| April 07, 2026 | 125 |
| April 25, 2026 | 90 |
| April 08, 2026 | 90 |
| April 17, 2026 | 85 |
| April 02, 2026 | 85 |
| April 10, 2026 | 80 |
| March 28, 2026 | 80 |
| April 18, 2026 | 75 |
| April 09, 2026 | 75 |
| April 06, 2026 | 75 |
| Hour | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 27 | 45 |
| 11 | 46 | 60 |
| 12 | 48 | 58 |
| 13 | 44 | 53 |
| 14 | 43 | 51 |
| 15 | 41 | 51 |
| 16 | 36 | 44 |
| 17 | 31 | 42 |
| Event | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|