Busch Gardens Tampa
| Current wait time | 5 mins |
| Opened | 2005-05-21 |
| Duration | 2 minutes, 20 seconds |
| Maximum height | 61m |
| Maximum speed | 110km/h |
| Maximum G-force | 4.0G |
| Number of inversions | 1 |
| Riders per vehicle | 24 |
| Ride cost | US$13,500,000 |
| Ride type | Dive Coaster |
| Ride manufacturer | Bolliger & Mabillard |
| Length | 972m |
| Minimum rider height | 1.37m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 28.0368, -82.4253 |
| Month | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Jan | 43 | 70 |
| Feb | 23 | 45 |
| Mar | 26 | 52 |
| Apr | 21 | 47 |
| Day | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 26 | 54 |
| Mon | 22 | 44 |
| Tue | 15 | 28 |
| Wed | 20 | 44 |
| Thu | 25 | 48 |
| Fri | 22 | 49 |
| Sat | 37 | 77 |
| Day | Wait time, mins |
|---|---|
| March 17, 2026 | 180 |
| January 02, 2026 | 180 |
| March 28, 2026 | 120 |
| March 18, 2026 | 120 |
| April 25, 2026 | 90 |
| April 04, 2026 | 90 |
| March 29, 2026 | 90 |
| March 21, 2026 | 90 |
| March 20, 2026 | 90 |
| March 19, 2026 | 90 |
| Hour | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 6 | 6 |
| 11 | 9 | 12 |
| 12 | 19 | 24 |
| 13 | 34 | 40 |
| 14 | 40 | 47 |
| 15 | 37 | 44 |
| 16 | 37 | 44 |
| 17 | 32 | 39 |
| 18 | 29 | 35 |
| 19 | 25 | 34 |
| 20 | 17 | 26 |
| 21 | 11 | 14 |