Six Flags Over Georgia
| Current wait time | Closed |
| Maximum height | 60m |
| Maximum speed | 112km/h |
| Ride manufacturer | Bolliger & Mabillard |
| Length | 1365m |
| Minimum rider height | 1.37m |
| Coordinates (OSM) | 33.7692, -84.5502 |
| Month | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 29 | 35 |
| Apr | 35 | 40 |
| Day | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 29 | 33 |
| Mon | 22 | 30 |
| Tue | 34 | 65 |
| Wed | 30 | 30 |
| Thu | 30 | 30 |
| Fri | 37 | 40 |
| Sat | 38 | 41 |
| Day | Wait time, mins |
|---|---|
| April 11, 2026 | 65 |
| April 07, 2026 | 65 |
| April 25, 2026 | 50 |
| April 10, 2026 | 50 |
| April 26, 2026 | 45 |
| April 12, 2026 | 45 |
| March 15, 2026 | 45 |
| March 14, 2026 | 45 |
| March 28, 2026 | 40 |
| March 22, 2026 | 35 |
| Hour | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 11 | 39 | 39 |
| 12 | 33 | 34 |
| 13 | 31 | 32 |
| 14 | 32 | 33 |
| 15 | 34 | 35 |
| 16 | 34 | 35 |
| 17 | 36 | 38 |
| 18 | 35 | 35 |
| 19 | 35 | 35 |
| 20 | 38 | 38 |
| Event | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| πΌ Spring Break | 36 | 42 |
| π’ Six Flags Coaster Fest | β | β |
| π¦ DC Heroes Fest | β | β |
| ποΈ Military Appreciation Days Sale | β | β |
| π¬ Hurricane Harbor Opening Day | β | β |
| πΈ Summerbration | β | β |
| β Star Spangled Nights | β | β |
| π Bonus Fall Fun Day | β | β |
| πͺ² FANTA Beetlejuice Beetlejuice | β | β |
| π National Water Park Day | β | β |
| π Six Flags Over Georgiaβs 57th Anniversary | β | β |
| β Juneteenth | β | β |
| π» Fright Fest | β | β |
| π³οΈβπ Pride Month Celebration | β | β |
| ποΈ Summer Vibes Festival | β | β |
| π΅ Music Festivals | β | β |
| πΊπΈ Memorial Day Weekend | β | β |
| π July 4th | β | β |
| π€‘ Kids Boo Fest | β | β |
| π Holiday in the Park | β | β |
| πΊ Oktoberfest | β | β |