Six Flags Over Texas
| Current wait time | Closed |
| Duration | 2 minutes, 10 seconds |
| Maximum height | 16m |
| Maximum speed | 49km/h |
| Ride manufacturer | Gerstlauer of Germany |
| Length | 411m |
| Minimum rider height | 1.07m |
| Month | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 59 | 138 |
| Apr | 35 | 58 |
| Day | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 32 | 58 |
| Tue | 95 | 190 |
| Fri | 42 | 84 |
| Sat | 39 | 68 |
| Day | Wait time, mins |
|---|---|
| March 19, 2026 | 300 |
| March 14, 2026 | 300 |
| March 18, 2026 | 240 |
| March 22, 2026 | 190 |
| March 17, 2026 | 190 |
| March 21, 2026 | 180 |
| March 20, 2026 | 180 |
| March 15, 2026 | 180 |
| March 27, 2026 | 150 |
| March 28, 2026 | 120 |
| Hour | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 11 | 69 | 72 |
| 12 | 77 | 95 |
| 13 | 74 | 89 |
| 14 | 80 | 96 |
| 15 | 87 | 107 |
| 16 | 78 | 102 |
| 17 | 72 | 84 |
| 18 | 58 | 79 |
| 19 | 47 | 59 |
| 20 | 54 | 64 |
| 21 | 40 | 40 |
| 22 | 23 | 40 |
| Event | Overall average wait time, mins | Average maximum wait time, mins |
|---|---|---|
| 🔴 Buyout | 38 | 45 |
| 🔬 Student Appreciation Day | — | — |
| 🎖️ Military Appreciation Days Sale | — | — |
| 🎃 Tricks and Treats | — | — |
| 🌸 Summerbration | — | — |
| ⭐ Star Spangled Nights | — | — |
| 🎶 Stars of the Season | — | — |
| 🎥 Boo U | — | — |
| 🪲 FANTA Beetlejuice Beetlejuice | — | — |
| 🧑🎓 Grad Nite | — | — |
| 👻 Fright Fest | — | — |
| 📖 Education Days | — | — |
| 🎉 Viva La Fiesta | — | — |
| 🎆 July 4th | — | — |
| 🤡 Kids Boo Fest | — | — |
| 👻 Scream Break | — | — |
| 🌼 Spring Break | — | — |
| 🎄 Holiday in the Park | — | — |
| 🍺 Oktoberfest | — | — |