Busch Gardens Tampa
| Current queue time | Closed |
| Opened | 1993-04-20 |
| Duration | 2 minutes, 54 seconds |
| Maximum height | 44m |
| Maximum speed | 97km/h |
| Maximum G-force | 3.8G |
| Number of inversions | 7 |
| Number of vehicles | 4 |
| Riders per vehicle | 32 |
| Average hourly throughput | 1700 |
| Ride type | Sitting Coaster |
| Ride manufacturer | Bolliger & Mabillard |
| Length | 1212m |
| Minimum rider height | 1.37m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 28.0398, -82.4232 |
| Month | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 12 | 33 |
| Apr | 7 | 17 |
| Day | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 8 | 18 |
| Fri | 10 | 27 |
| Sat | 9 | 24 |
| Day | Queue time, mins |
|---|---|
| March 20, 2026 | 70 |
| April 24, 2026 | 45 |
| March 29, 2026 | 45 |
| April 25, 2026 | 35 |
| April 11, 2026 | 30 |
| March 28, 2026 | 30 |
| March 22, 2026 | 30 |
| March 21, 2026 | 30 |
| March 06, 2026 | 25 |
| March 27, 2026 | 20 |
| Hour | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 11 | 6 | 6 |
| 12 | 6 | 6 |
| 13 | 6 | 6 |
| 14 | 9 | 11 |
| 15 | 11 | 14 |
| 16 | 13 | 16 |
| 17 | 11 | 14 |
| 18 | 11 | 15 |
| 19 | 7 | 10 |
| 20 | 6 | 7 |
| 21 | 7 | 7 |