Alton Towers
| Current queue time | Closed |
| Opened | 2010-03-20 |
| Duration | 1 minutes, 40 seconds |
| Maximum height | 20m |
| Maximum speed | 68km/h |
| Maximum G-force | 3.2G |
| Average hourly throughput | 1400 |
| Ride cost | £15,000,000 |
| Ride type | Family Drop Coaster |
| Ride manufacturer | Intamin |
| Length | 760m |
| Minimum rider height | 1.2m |
| On ride photo available | No |
| Coordinates (OSM) | 52.9847, -1.89055 |
| Month | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 50 | 78 |
| Day | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 37 | 68 |
| Fri | 37 | 70 |
| Sat | 68 | 90 |
| Day | Queue time, mins |
|---|---|
| March 21, 2026 | 100 |
| March 22, 2026 | 90 |
| March 14, 2026 | 90 |
| March 28, 2026 | 80 |
| March 27, 2026 | 70 |
| March 20, 2026 | 70 |
| March 15, 2026 | 45 |
| Hour | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 37 | 70 |
| 11 | 56 | 66 |
| 12 | 58 | 69 |
| 13 | 62 | 70 |
| 14 | 57 | 66 |
| 15 | 52 | 67 |
| 16 | 42 | 54 |
| 17 | 42 | 51 |
| 18 | 33 | 37 |
| 19 | 15 | 26 |