Alton Towers
| Current queue time | Closed |
| Opened | 1998-03-14 |
| Duration | 1 minutes, 15 seconds |
| Maximum height | 20m |
| Maximum speed | 109km/h |
| Maximum G-force | 4.5G |
| Number of vehicles | 7 |
| Riders per vehicle | 16 |
| Average hourly throughput | 1900 |
| Ride cost | £12,000,000 |
| Ride type | Dive Coaster |
| Ride manufacturer | Bolliger & Mabillard |
| Length | 372m |
| Minimum rider height | 1.4m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 52.9874, -1.89669 |
| Month | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 35 | 65 |
| Apr | 23 | 43 |
| Day | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 19 | 44 |
| Mon | 26 | 50 |
| Tue | 18 | 37 |
| Wed | 17 | 38 |
| Thu | 25 | 43 |
| Fri | 25 | 46 |
| Sat | 39 | 65 |
| Day | Queue time, mins |
|---|---|
| March 28, 2026 | 110 |
| April 08, 2026 | 100 |
| April 07, 2026 | 90 |
| March 14, 2026 | 80 |
| April 10, 2026 | 70 |
| April 09, 2026 | 70 |
| April 13, 2026 | 60 |
| April 06, 2026 | 60 |
| April 01, 2026 | 60 |
| March 31, 2026 | 60 |
| Hour | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 23 | 38 |
| 11 | 35 | 46 |
| 12 | 32 | 38 |
| 13 | 28 | 35 |
| 14 | 26 | 34 |
| 15 | 26 | 33 |
| 16 | 33 | 43 |
| 17 | 26 | 37 |
| 18 | 31 | 37 |
| 19 | 23 | 33 |
| Event | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 🌃 Alton After Dark | 39 | 78 |
| 🎆 Fireworks | — | — |
| 🍺 Oktoberfest | — | — |
| 🎃 Scarefest | — | — |
| 🌻 Mardi Gras | — | — |
| ⭐ Celebrate 10 Years of the UK’s only CBeebies Land | — | — |
| 🌻 Feel Good Summer | — | — |
| 🎢 Festival of Thrills | — | — |
| 🌭 Greg the Sausage Roll Takeover! | — | — |