Alton Towers
| Current queue time | Closed |
| Opened | 2004-03-27 |
| Duration | 1 minutes, 15 seconds |
| Maximum height | 17m |
| Maximum speed | 60km/h |
| Riders per vehicle | 4 |
| Average hourly throughput | 950 |
| Ride cost | Β£3,500,000 |
| Ride type | Spinning Coaster |
| Ride manufacturer | Maurer SΓΆhne |
| Length | 470m |
| Minimum rider height | 1.2m |
| On ride photo available | No |
| Coordinates (OSM) | 52.9889, -1.89456 |
| Month | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 43 | 70 |
| Day | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 34 | 58 |
| Fri | 32 | 53 |
| Sat | 56 | 90 |
| Day | Queue time, mins |
|---|---|
| March 28, 2026 | 100 |
| March 21, 2026 | 90 |
| March 14, 2026 | 80 |
| March 22, 2026 | 75 |
| March 27, 2026 | 60 |
| March 20, 2026 | 45 |
| March 15, 2026 | 40 |
| Hour | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 43 | 55 |
| 11 | 57 | 68 |
| 12 | 55 | 61 |
| 13 | 47 | 55 |
| 14 | 49 | 55 |
| 15 | 49 | 61 |
| 16 | 49 | 62 |
| 17 | 37 | 43 |
| 18 | 27 | 39 |
| 19 | 18 | 26 |