Thorpe Park
| Current queue time | Closed |
| Opened | 2012-03-15 |
| Duration | 1 minutes, 25 seconds |
| Maximum height | 39m |
| Maximum speed | 95km/h |
| Maximum G-force | 4.5G |
| Number of inversions | 5 |
| Number of vehicles | 2 |
| Riders per vehicle | 28 |
| Average hourly throughput | 1300 |
| Ride cost | £20,000,000 |
| Ride type | Wing Coaster |
| Ride manufacturer | B&M |
| Length | 775m |
| Minimum rider height | 1.4m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 51.4058, -0.515506 |
| Month | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 47 | 67 |
| Apr | 36 | 61 |
| Day | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 31 | 58 |
| Mon | 30 | 51 |
| Tue | 37 | 57 |
| Wed | 52 | 77 |
| Thu | 39 | 65 |
| Fri | 35 | 62 |
| Sat | 47 | 72 |
| Day | Queue time, mins |
|---|---|
| April 07, 2026 | 140 |
| April 08, 2026 | 125 |
| April 25, 2026 | 110 |
| April 10, 2026 | 90 |
| April 09, 2026 | 90 |
| April 06, 2026 | 90 |
| April 02, 2026 | 85 |
| April 26, 2026 | 75 |
| March 31, 2026 | 75 |
| April 03, 2026 | 70 |
| Hour | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 29 | 44 |
| 11 | 46 | 56 |
| 12 | 45 | 54 |
| 13 | 40 | 48 |
| 14 | 41 | 49 |
| 15 | 41 | 50 |
| 16 | 33 | 41 |
| 17 | 34 | 46 |
| Event | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|