Thorpe Park
| Current queue time | Closed |
| Opened | 2009-03-13 |
| Duration | 1 minutes, 40 seconds |
| Maximum height | 30m |
| Maximum speed | 89km/h |
| Maximum G-force | 4.8G |
| Number of inversions | 3 |
| Number of vehicles | 8 |
| Riders per vehicle | 8 |
| Average hourly throughput | 1000 |
| Ride cost | £13,500,000 |
| Ride type | Euro-Fighter |
| Ride manufacturer | Gerstlauer |
| Length | 720m |
| Minimum rider height | 1.3m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 51.4025, -0.511858 |
| Month | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 47 | 66 |
| Apr | 44 | 67 |
| Day | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 31 | 50 |
| Mon | 43 | 70 |
| Tue | 44 | 63 |
| Wed | 56 | 80 |
| Thu | 42 | 61 |
| Fri | 42 | 67 |
| Sat | 54 | 76 |
| Day | Queue time, mins |
|---|---|
| April 10, 2026 | 110 |
| April 08, 2026 | 110 |
| April 07, 2026 | 110 |
| April 25, 2026 | 100 |
| April 06, 2026 | 95 |
| April 09, 2026 | 85 |
| April 02, 2026 | 80 |
| March 30, 2026 | 75 |
| April 18, 2026 | 70 |
| April 11, 2026 | 70 |
| Hour | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 28 | 42 |
| 11 | 47 | 56 |
| 12 | 48 | 57 |
| 13 | 49 | 59 |
| 14 | 48 | 56 |
| 15 | 46 | 55 |
| 16 | 39 | 49 |
| 17 | 38 | 50 |
| Event | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|