Thorpe Park
| Current queue time | Closed |
| Opened | 2006-03-15 |
| Duration | 0 minutes, 30 seconds |
| Maximum height | 63m |
| Maximum speed | 135km/h |
| Maximum G-force | 4.5G |
| Number of vehicles | 2 |
| Riders per vehicle | 20 |
| Average hourly throughput | 1050 |
| Ride cost | £12,000,000 |
| Ride type | Accelerator Coaster |
| Ride manufacturer | Intamin |
| Length | 500m |
| Minimum rider height | 1.4m |
| Maximum rider height | 1.96m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 51.4048, -0.516387 |
| Month | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 40 | 61 |
| Apr | 36 | 59 |
| Day | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 30 | 63 |
| Mon | 37 | 60 |
| Tue | 47 | 72 |
| Wed | 41 | 65 |
| Thu | 33 | 50 |
| Fri | 35 | 50 |
| Sat | 37 | 59 |
| Day | Queue time, mins |
|---|---|
| April 07, 2026 | 105 |
| April 08, 2026 | 100 |
| April 19, 2026 | 90 |
| March 30, 2026 | 75 |
| March 31, 2026 | 70 |
| April 18, 2026 | 65 |
| April 12, 2026 | 65 |
| April 10, 2026 | 65 |
| April 09, 2026 | 65 |
| April 02, 2026 | 65 |
| Hour | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 22 | 39 |
| 11 | 43 | 56 |
| 12 | 45 | 53 |
| 13 | 43 | 50 |
| 14 | 43 | 51 |
| 15 | 42 | 51 |
| 16 | 36 | 45 |
| 17 | 26 | 38 |
| Event | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|