Thorpe Park
| Current queue time | 15 mins |
| Opened | 2002-03-22 |
| Duration | 1 minutes, 45 seconds |
| Maximum height | 30m |
| Maximum speed | 72km/h |
| Maximum G-force | 4.2G |
| Number of inversions | 10 |
| Number of vehicles | 2 |
| Riders per vehicle | 28 |
| Average hourly throughput | 1200 |
| Ride cost | £13,500,000 |
| Ride type | Multi Inversion Coaster |
| Ride manufacturer | Intamin |
| Length | 850m |
| Minimum rider height | 1.4m |
| On ride photo available | Yes |
| Coordinates (OSM) | 51.4035, -0.512675 |
| Month | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Mar | 44 | 83 |
| Apr | 34 | 71 |
| Day | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| Sun | 24 | 66 |
| Mon | 34 | 74 |
| Tue | 39 | 74 |
| Wed | 41 | 87 |
| Thu | 34 | 66 |
| Fri | 33 | 66 |
| Sat | 47 | 80 |
| Day | Queue time, mins |
|---|---|
| April 07, 2026 | 150 |
| April 25, 2026 | 125 |
| April 19, 2026 | 100 |
| April 09, 2026 | 100 |
| April 08, 2026 | 95 |
| April 06, 2026 | 95 |
| April 15, 2026 | 90 |
| March 31, 2026 | 90 |
| March 30, 2026 | 90 |
| April 13, 2026 | 85 |
| Hour | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|---|---|
| 10 | 24 | 39 |
| 11 | 47 | 64 |
| 12 | 44 | 54 |
| 13 | 40 | 51 |
| 14 | 39 | 50 |
| 15 | 36 | 46 |
| 16 | 28 | 37 |
| 17 | 29 | 41 |
| Event | Overall average queue time, mins | Average maximum queue time, mins |
|---|